Cele i zakres
Głównym celem czasopisma PERSPECTIVA jest prezentacja oraz rozwiązywanie aktualnych problemów teologicznych, jak również filozoficznych. Właściwe ich ujęcie wymaga spojrzenia historycznego oraz współczesnego kontekstu kulturowego. Oznacza to, że wiele problemów jawi się na styku nauk szczegółowych z naukami teologicznymi i filozoficznymi. Dyskurs między tymi naukami stwarza przestrzeń interdyscyplinarną, która domaga się metodologicznej uwagi.
Zespół Redakcyjny
Ks. prof. PWT dr hab. Bogusław Drożdż
Redaktor naczelny
Dr Rafał Szopa
Sekretarz
Redakcja językowa
Redaktorzy tematyczni
- Ks. prof. dr hab. Stanisław Araszczuk
- Pani dr hab. Kazimiera Jaworska
- Ks. prof. PWT dr hab. Jan Klinkowski
- Ks. prof. dr hab. Sławomir Stasiak
Rada Naukowa
- Ks. dr Krzysztof Cisek – Uniwersytet Gregoriański (Rzym)
- Dr Adam Drozdek – University of Pittsburgh (USA)
- Ks. dr Michael Grütering – Wuppertal (Niemcy)
- Ks. prof. UAM dr hab. Adam Przybecki – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (Poznań)
- Ks. prof. dr hab. Wiesław Przygoda – Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
- Prof. dr hab. Jan Ryszard Sielezin – Uniwersytet Wrocławski
- Ks. prof. dr hab. Józef Stala – Uniwersytet Papieski Jana Pawła II (Kraków)
- dr hab. Zbigniew Waleszczuk – Katholische Universität Eichstätt (Niemcy)
Etyka publikacji
Etyka publikacji dotyczy obowiązków autorów, redakcji oraz recenzentów.
Obowiązki autorów można zamknąć w konieczności przestrzegania kilku podstawowych zasad. Przedstawiona praca spełniać ma zasadę oryginalności, co oznacza, że tekst ma stanowić własność intelektualną autora. Zabroniony jest plagiat, jak również autoplagiat. Autorstwo utworu ma się wystrzegać nierzetelności naukowej typu „ghostwriting” i „guest authorship”. Ważna jest kwestia rzetelności źródeł, co oznacza, że autor cytuje tylko te publikacje, z których korzysta w sposób właściwy. Jeśli korzysta z informacji pozyskanych prywatnie, to konieczna jest pisemna zgoda owych osób na publikację ich informacji. Jeżeli prezentowana publikacja zawiera treści dotyczące badań na ludziach i/lub zwierzętach, to autor zobowiązany jest do okazania stosownego pozwolenia na prowadzenie takich badań. Przedstawiony do publikacji tekst nie może być jednocześnie publikowany w innym czasopiśmie. Złożony tekst nie może być również fragmentem publikacji zwartej, np. monografii.
Obowiązki redakcji dotyczą pełnej odpowiedzialności za wszystkie treści umieszczone w czasopiśmie. Zgłoszone artykuły mierzone są znaczeniem dla czasopisma, bez względu na pochodzenie autora, jego narodowość, przynależność etyczną, poglądy polityczne, płeć, rasę czy wyznanie. Redakcja może wycofać zgłoszony artykuł, jeśli jego tematyka nie jest zgodna z tematyką czasopisma; jeśli nie spełnia podstawowych zasad formalnych odpowiadających naukowym walorom czasopisma; jeśli autor zlekceważył wniesione przez redakcję czy recenzentów istotne uwagi do tekstu.
Obowiązki recenzentów przekładają się na terminowość, poufność, obiektywność, rzetelność oraz przeciwdziałanie konfliktom interesów. Recenzent ma w ustalonym terminie wykonać recenzję. Wszelkie przyczyny opóźniające jej powstanie lub odstąpienie od jej wykonania niezwłocznie mają być zgłoszone redakcji. Zasada poufności zakłada wgląd w recenzję osób do tego upoważnione: redaktor, autor i sam recenzent. Recenzent spełnia zasadę obiektywności, jeśli ocenia artykuł w kategoriach naukowych, nie wchodząc w ocenę osobistą autora tekstu. Ocena artykułu wymaga od recenzenta rzetelności, co oznacza, że recenzent powinien ujawnić wszystko, co sprzeciwia się naukowości na poziomie merytorycznym i/lub metodycznym, w tym źródłowości. Jeśli recenzent uznaje, że nie jest kompetentny, aby uczestniczyć w procesie przygotowania recenzji, to powinien zrezygnować z jej przedstawienia. Recenzent przeciwdziała konfliktom interesów jeśli nie wykorzystuje recenzowanych tekstów dla własnych korzyści oraz kiedy nie ma rzeczywistego konfliktu interesów na poziomie zależności między recenzentem a autorem tekstu. W przypadku występowania konfliktu interesów recenzent ma obowiązek zrezygnować z uczestnictwa w procesie recenzowania. Z tego też powodu nie może być wskazany przez redakcję w celach przygotowania recenzji.
Polityka prywatności
Adresy email i inne informacje pozyskane w procesie redakcji czasopisma, jak i umieszczane na niniejszej stronie czy też na opublikowanych stronach konkretnych artykułów są wykorzystywane wyłącznie dla ściśle określonych celów tegoż czasopisma. Nie będą zatem udostępniane osobom czy instytucjom trzecim.
Open Acces, Licencje, Opłaty i źródła finansowania
Open Accesss, czyli otwarty dostęp to brak technicznych i prawnych ograniczeń korzystania z umieszczonych w publicznym Internecie materiałów naukowych. Zakłada ich dalsze wykorzystywanie zgodnie z przepisami prawa autorskiego o dozwolonym użytku lub na nieograniczonej wolnej licencji Creative Commons. Główne kierunki rozwoju Open Access to otwarte repozytoria oraz recenzowane czasopisma Open Access. Wczytujemy się w dokument pt. Kierunkach rozwoju otwartego dostępu (2015) oraz w najbliższym czasie wprowadzimy czasopismo do systemu OJS.
Artykuły w czasopiśmie „Perspectiva” objęte są licencją Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC-ND 4.0).
Redakcja nie pobiera od autorów opłat za publikację tekstu na łamach czasopisma. Dostęp do treści czasopisma jest bezpłatny. Czasopismo nie publikuje reklam. Źródła finansowania czasopisma stanowią Diecezja Legnicka, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu oraz Diecezjalne Centrum Edukacyjne w Legnicy. Będziemy się starać również o stosowne dofinansowania ministerialne.
Historia czasopisma
Czasopismo „Perspectiva. Legnickie Studia teologiczno-Historyczne” powstało w 2002 r. w legnickim środowisku naukowym skupionym wokół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej w Legnicy. Tytułem czasopisma nawiązujemy do słynnego działa Witelona – pierwszego w dziejach Śląska uczonego żyjącego w Legnicy na przełomie XIII i XIV wieku. Własna strona internetowa poświęcona czasopismu została założona w 2004 r. Już w roku następnym, tj. 2005 czasopismu zostały przyznane po raz pierwszy ministerialne punkty. W 2005 r. nastąpiła zmiana wydawniczego formatu z A5 na B5. Wersją pierwotną czasopisma jest wersja papierowa. Układ wewnętrzny czasopisma prezentuje się następująco: (1) słowo wstępne, (2) kolejne artykuły, (3) teksty źródłowe, (4) recenzje, omówienia i sprawozdania, (5) noty o autorach, które obecnie znajdują się w stopce na pierwszej stronie rozpoczynającego się artykułu. (6) spis treści. Liczba punktów MNiSW: 2013 – 4; 2015 – 6; 2022 – 20; 2023 – 20.
Tytułem czasopisma nawiązujemy do słynnego dzieła Witelona – pierwszego w dziejach Śląska uczonego żyjącego w Legnicy na przełomie XIII i XIV wieku.